Menu

Wspólne konto bankowe po ślubie – warto czy nie?

Zmieniając stan cywilny, często pojawiają się nowe możliwości, także w sferze dbania o finanse założonej rodziny. Wśród wielu opcji ułatwiających rozporządzanie domowym budżetem warto jest wymienić choćby posiadanie wraz ze współmałżonkiem wspólnego konta bankowego. Jednak trzeba mieć na uwadze, że rozwiązanie to, to nie tylko korzyści, ale i wady, z których trzeba zdawać sobie sprawę. Jeżeli jeszcze nie jesteś pewny, czy chcesz wspólny ROR, czy nie zapraszamy do lektury.

Zalety posiadania wspólnego konta ze współmałżonkiem

Jeżeli zdecydujemy się na założenie wspólnego rachunku, możemy liczyć na kilka wartych uwagi zalet. Przede wszystkim jest to doskonały wzgląd w domowy budżet dla obydwojga partnerów. Obydwoje widzą kolejne wpływy i wiedzą, na co może być ich stać w danym okresie a z zakupem czego może warto jeszcze poczekać. Ale wspólne konto to także świetna sprawa, gdy jedna z osób nie bardzo radzi sobie z domowym budżetem. Wtedy też ma wgląd w to, co partner robi z finansami i może go powstrzymać przed podejmowaniem pochopnych decyzji. Tak samo bardziej zorientowany w rynku finansowym partner może decydować o wspólnych inwestycjach, złożeniu lokaty lub podsunąć pomysł na bardziej wydajne rozporządzanie środkami. A już na pewno jest to świetne rozwiązanie w przypadku, gdy „roztrzepanie” jednej z osób powoduje zapomnienie o zapłacie rachunków i innych zobowiązań. No i na pewno jednym z dużych plusów jest to, że zazwyczaj prowadzenie wspólnego, jednego konta to dużo mniejsze koszty, przez co możemy więcej zaoszczędzić.

Wady zakładania wspólnego konta bankowego po ślubie

Jednak czasami założenie wspólnego konta, może oznaczać także niedogodności. Tak naprawdę wszystko zależy od partnera oraz tego, jak wygląda wspólne rozporządzanie finansami. I tak posiadanie wspólnego rachunku w momencie, kiedy jeden partner jest wyjątkowo rozrzutny, może skutkować spięciami, a jeżeli drugi nie będzie w stanie go powstrzymać przed wydawaniem pieniędzy ze wspólnego konta, na które trafiają wpływy, opcją może być jednak podział rachunków na osobne, gdzie na to drugie trafiają środki, które mogą być wydane na przyjemności. Wspólny rachunek to także kwestia zaufani do partnera, gdyż w razie problemów może dojść do sytuacji, gdy konto zostanie bez naszej wiedzy opróżnione, a my pozostaniemy bez środków do życia. Zresztą nie trzeba od razu celować w najbardziej dramatyczne konflikty, wystarczy pomyłka jednego z partnerów czy nawet chwilowa usterka portalu bankowości internetowej i pojawia się problem z dostępnością środków.

Nad czym jeszcze warto się zastanowić, podejmując decyzję o wspólnym koncie?

Pamiętajmy, że posiadanie osobnych rachunków może przynieść nam większe korzyści z różnego rodzaju programów lojalnościowych. Jeżeli więc korzystamy ze wszelakich bonusów, Cash backów itp., dwa konta mogą pomnożyć zarobki. Ponadto konto prowadzone wspólne z małżonkiem, to całkowita kontrola wydawanych przez nas środków, dlatego tego typu rozwiązanie nie sprawdzi się w momencie, kiedy mamy potrzebę braku kontroli nad wydawanymi pieniędzmi lub problemy z zaufaniem w związku.

Tak czy inaczej podejmując decyzję o wspólnym koncie bankowym warto zajrzeć na stronę www.konto-bankowe-za-darmo.pl na której to są najciekawsze oferty takich kont.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *